• یکشنبه 26 آذر 1402 :: 12:00

همه افراد در یک دوره از زندگی خود ممکن است دچار بی دندانی یا از دست دادن چند دندان شوند که در این صورت به روش هایی مانند دندان مصنوعی، بریج یا ایمپلنت دندان روی می آورند.

در گذشته ابتدا روش دندان مصنوعی رایج بود که بعد از آن به دلیل معایبی که داشت بیماران به استفاده از بریج روی آوردند اما امروزه به دلیل معایبی که این روش ها داشت ترغیب به استفاده از روش ایمپلنت دندان شدند. البته همچنان روش دندان مصنوعی و بریج نیز مورد استفاده بیماران می باشد اما در صورتی که استفاده از بهترین روش مد نظر بیمار و پزشک باشد گزینه ایمپلنت دندان توصیه می شود.

ایمپلنت، دندان مصنوعی و بریج

ایمپلنت دندان، راهی برای بازگرداندن لبخند زیبا و عملکرد طبیعی دهان است. ایمپلنت دندان نوعی روش جراحی است که به جای دندان از دست رفته، یک پیوند از فلزات مانند تیتانیوم یا سرامیک در فک جایگزین می‌ شود. این روش نه تنها به بازگرداندن زیبایی لبخند کمک می‌کند بلکه به افزایش کیفیت زندگی و عملکرد دهانی نیز کمک بزرگی می‌ کند.جراحی کاشت ایمپلنت دندان مراحل متعددی را شامل می ‌شود که نیاز به بررسی کامل و آماده‌ سازی دندان و بافت‌های اطراف آن دارد. پس از جراحی نیز مراقبت ‌های ویژه ‌ای برای حفظ و تثبیت ایمپلنت دندان لازم است تا ماندگاری و عملکرد آن به خوبی تضمین شود.

ایمپلنت دندان در مقایسه با روش‌های دیگر جایگزینی دندان از دست رفته، مزایا و معایب خاص خود را دارد. در این مطلب به مزایایی مانند استحکام و دوام بالا و معایبی نظیر هزینه‌های بالا و ممکن بودن عوارض جانبی می ‌پردازیم. هزینه‌ های جراحی کاشت ایمپلنت دندان نسبت به روش هایی مانند دندان مصنوعی یا بریج ممکن است برای بسیاری از افراد چالش‌ برانگیز باشد. اما باید این مورد را در نظر داشت که سرمایه گذاری برای کاشت ایمپلنت دندان در بلند مدت یک روش کاملا مقرون به صرفه است.

آشنایی با ایمپلنت دندان

درواقع کاشت ایمپلنت دندان یک روش جایگزینی برای دندان از دست رفته است که از جراحی و قرار دادن یک پیچ (که معمولا از جنس تیتانیوم است) در فک برای نصب تاج مصنوعی دندان استفاده می‌کند. این روش به افراد کمک می‌ کند تا لبخندی زیبا داشته باشند و همچنین عملکرد طبیعی دهان را بازیابی کنند.

مراحل جراحی ایمپلنت دندان شامل ارزیابی پزشکی، جراحی استخوان، قرار دادن ایمپلنت و سپس قرار دادن دندان مصنوعی بر روی پایه ایمپلنت است. پس از جراحی، مراقبت‌ های دقیق و مراقبت‌ های دهانی صحیح برای حفظ و تثبیت ایمپلنت کاملا ضروری است. مدت زمان بهبودی و پروسه درمان ایمپلنت دندان بین 3 الی 6 ماه است اما ماندگاری و دوام آن بیش از 15 الی 20 سال است. هرچه میزان مراقبت و نگهداری بیمار از ایمپلنت دندان بهتر باشد طبیعی است که ماندگاری و طول عمر آن تضمین می شود.

ایمپلنت دندان Dental implant
مزایای ایمپلنت دندان شامل دوام بالا، ظاهری طبیعی، عملکرد بهتر و ثابت بودن در مقایسه با روش‌های دیگر جایگزینی دندان مانند بریج و دندان مصنوعی می‌شود. از طرفی، هزینه‌ های ایمپلنت دندان بیشتر رقبا بوده و ممکن بودن عوارض جانبی نیز از معایب ایمپلنت دندان محسوب می‌شود.

هزینه‌های جراحی ایمپلنت دندان معمولاً بسیار بالا است. بنابراین، بررسی گزینه‌های مالی و راهکارهای مختلف پرداخت برای پوشش هزینه ایمپلنت دندان بسیار اهمیت دارد. فناوری‌های پیشرفته ای  در حوزه ایمپلنت دندان وجود دارد که با استفاده از ابزارها و فناوری‌های دیجیتالی این روش با سرعت بالاتری نیز انجام می‌ شود.

آشنایی با دندان مصنوعی

دندان مصنوعی یک پروتز دندانی است که برای جایگزینی دندان‌های خراب شده شده یا آسیب دیده استفاده می ‌شود. این دندان ‌ها ممکن است از مواد مختلفی مانند پزیوال، پلی ‌کربنات، سرامیک یا فلزات آلیاژی ساخته شوند. دندان‌های مصنوعی ممکن است به صورت جداگانه داخل دهان قرار گیرند یا به عنوان بخشی از پروتزهای دندانی بزرگتر مانند پلیت دندانی یا پلیت‌های کامل دندان استفاده شوند.

دندان مصنوعی، که به آن پروتز دندانی نیز گفته می ‌شود، شامل یک یا چند دندان جایگزین است که بر روی یک پایه پلاستیکی نصب شده و به رنگ بافت لثه است تا ظاهری طبیعی داشته باشد. دندان‌های مصنوعی معمولا قابل برداشتن بوده و در دو نوع کامل و جزئی وجود دارند. دندان‌ های مصنوعی کامل برای افرادی که تمام دندان‌ های خود را از دست داده‌ اند استفاده می ‌شود، در حالی که دندان‌ های مصنوعی جزئی برای کسانی که برخی از دندان ‌های خود را از دست داده‌ اند به کار می ‌رود.

دندانپزشک
مزایای دندان‌های مصنوعی شامل پوشش دادن به دندان از بین رفته، بهبود عملکرد ، ارتقاء ظاهر و افزایش اعتماد به نفس می ‌باشد. همچنین مراقبت از دندان‌های مصنوعی به روش‌های مشابه به مراقبت از دندان‌های طبیعی نیاز دارد. یعنی باید هر شب دندان های مصنوعی خود را خارج کرده به صورت کامل مسواک بزنید و آن ها را شست و شو دهید و بعد از بیداری آن را درون دهان خود قرار دهید.

اگر بخواهیم از معایب دندان مصنوعی بگوئیم بهتر است بدانید این روش درمانی ثابت نبوده و متحرک است به همین علت ممکن است زمانی که در حال جویدن مواد غذایی چسبنده یا سفت باشید ازجای خود تکان بخورد، ممکن است با چاق و لاغر شدن شما دچار جا به جایی شود، ممکن است هنگام صحبت کردن جا به جا شود در تکلم شما مشکلی ایجاد کند. از مهم ترین معایب این روش ایجاد تحلیل در استخوان فک و لثه است که عارضه ای بسیار مهم در حوزه دندان پزشکی می باشد. همین تحلیل استخوان فک به مرور می تواند موجب جا به جایی دندان مصنوعی شود که در این صورت باید تعویض آن انجام شود.

آشنایی با بریج دندان

در زمینه دندانپزشکی، بریج یک نوع پروتز دندانی است که برای جایگزینی یک یا چند دندان گم شده یا آسیب دیده استفاده می‌شود. بریج‌ها ممکن است از مواد مختلفی مانند فلزهای آلیاژی، سرامیک یا مواد پلیمری تهیه شوند و به دندان‌های مجاور متصل شوند.

بریج دندانی، یک جایگزین ثابت برای دندان‌های گم شده است که دائماً در دهان قرار می‌گیرد. یک بریج معمولا شامل یک یا چند دندان مصنوعی است که به دندان‌های طبیعی مجاور یا کاشت‌های دندانی به عنوان تکیه‌گاه متصل شده‌اند. دندان‌های مجاور باید تراشیده شوند تا بریج بتواند بر روی آن‌ها قرار گیرد.بریج‌ها، علاوه بر جایگزینی دندان‌های گم شده، می‌توانند بهبود ظاهر و عملکرد دهانی را فراهم کرده و باعث افزایش اعتماد به نفس فرد می‌شوند. مراقبت از بریج‌ها نیز به‌صورت دقیق همانند مراقبت از دندان‌های طبیعی می‌باشد.

تفاوت‌های کلیدی بین دندان مصنوعی و بریج دندانی

در دنیای دندانپزشکی مدرن، افرادی که دندان ‌های خود را از دست داده‌ اند، راهکارهای متعددی برای بازیابی لبخند طبیعی و عملکرد مناسب دهانی خود دارند. دو روش رایج برای این منظور، استفاده از دندان‌های مصنوعی و بریج دندانی است. برای انتخاب درست بین این دو گزینه، درک تفاوت‌های کلیدی بین آن‌ها امری ضروری است.

بیشتر بخوانید » ایمپلنت یا دندان مصنوعی

مقایسه کارایی

دندان‌های مصنوعی ممکن است در ابتدا راحت‌ تر احساس شوند و نصب و استفاده از آن‌ها نسبتاً ساده است، اما بریج‌ها برای برخی از افراد احساسی طبیعی‌ تر و پایدارتر فراهم می‌ کنند. بریج‌ ها معمولاً برای مدت زمان طولانی ‌تری نسبت به دندان مصنوعی جزئی دوام می‌ آورند، اما هزینه و تعهد به مراقبت و نگهداری از آن‌ها نیز بیشتر است.

نگهداری و مراقبت

نگهداری از دندان‌های مصنوعی و بریج‌ها به توجه و دقت نیاز دارد. دندان‌های مصنوعی باید به‌ طور منظم تمیز شده و بیرون آورده شوند تا لثه‌ ها استراحت کنند. در حالی که بریج‌ ها نیاز به تمیز کاری ویژه‌ ای دارند تا از ایجاد پوسیدگی در دندان‌ های طبیعی مجاور که تکیه‌ گاه هستند جلوگیری شود.

نتیجه‌گیری

انتخاب بین دندان مصنوعی و بریج دندانی بستگی به نیازهای فردی، وضعیت دندانی و بودجه دارد. مهم است که در مورد گزینه‌های خود با یک دندانپزشک متخصص مشورت کنید تا بهترین تصمیم برای سلامت و راحتی شما گرفته شود.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا