• سه‌شنبه 17 بهمن 1402 :: 10:41

سینتتیکس پروتکلی برای صدور دارایی های مصنوعی است که بدون نیاز به نگه داشتن آن دارایی، بازدهی را برای یک دارایی دیگر ارائه می کند.

چه چیزی Synthetix را متمایز می‌کند؟

سینتتیکس یک پروتکل مبتنی بر اتریوم Ethereum برای صدور دارایی های مصنوعی است. مشابه مشتقات در امور مالی قدیمی، دارایی‌های مصنوعی ابزارهای مالی به شکل قراردادهای هوشمند ERC-20 هستند که تحت عنوان «Synths» شناخته می‌شوند، که بازده دارایی دیگری را بدون نیاز به نگهداری آن دارایی ردیابی و ارائه می‌کنند.

ارز دیجیتال سینتتیکس (SNX) چیست؟

سینتتیکس پروتکلی برای صدور دارایی های مصنوعی است که بدون نیاز به نگه داشتن آن دارایی، بازدهی را برای یک دارایی دیگر ارائه می کند.

سینتتیکس Synthetix چیست؟

سینتتیکس یک پروتکل مبتنی بر اتریوم Ethereum برای صدور دارایی های مصنوعی است. مشابه مشتقات در امور مالی قدیمی، دارایی‌های مصنوعی ابزارهای مالی به شکل قراردادهای هوشمند ERC-20 هستند که تحت عنوان «Synths» شناخته می‌شوند، که بازده دارایی دیگری را بدون نیاز به نگهداری آن دارایی ردیابی و ارائه می‌کنند. می‌توانید Synths را – که از ارزهای دیجیتال، شاخص‌ها و دارایی‌های دنیای واقعی مانند طلا متغیر است – در Kwenta، صرافی غیرمتمرکز سینتتیکس (DEX) معامله کنید. توکن اصلی سینتتیکس، Synthetix Network Token (SNX)، برای ارائه وثیقه در برابر Synths صادر شده و استفاده می شود.

برای درک Synthetix، لازم است که کاربرد Synths و نقش آنها در اکوسیستم مالی غیرمتمرکز (DeFi) را درک کنیم.

در این رابطه بخوانید‌ : مزایا و معایب ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۲۴

سینتتیکس چگونه کار می کند؟

Synths از اوراکل‌های غیرمتمرکز، که پروتکل‌های کشف قیمت مبتنی بر قرارداد هوشمند هستند، برای ردیابی قیمت دارایی‌های ارائه‌شده استفاده می‌کنند و به شما این امکان را می‌دهند که Synths را نگه دارید و مبادله کنید که گویی واقعاً مالک دارایی‌های اصلی هستید. به این ترتیب، Synths دارایی‌هایی را ارائئه می دهد که معمولاً برای سرمایه‌گذاران کریپتو غیرقابل دسترس هستند – برای مثال طلا و نقره – و به شما اجازه می‌دهد آنها را به سرعت و کارآمد معامله کنید. سینت ها با کالاهای توکن شده متفاوت هستند، مانند PAX Gold (PAXG) که توسط شمش های طلا پشتیبانی می شود. داشتن PAXG به این معنی است که شما مالک طلای اصلی هستید و Paxos آن را برای شما نگه می‌دارد، در حالی که مالکیت sXAU Synthetix به این معنی است که شما مالک دارایی پایه نیستید – شما فقط در طلا سرمایه گذاری کرده اید.

از آنجایی که Synth ها در اتریوم صادر می شوند، می توانید آنها را در سایر پلتفرم های DeFi مانند Curve و Uniswap واریز کرده و از آنها برای تامین نقدینگی و کسب سود استفاده کنید. محصولات مصنوعی و مشتقات برای ایجاد بازارهای بالغ (یعنی بازارهایی که به تعادل رسیده اند) با تسهیل کشف قیمت و کمک به محافظت در برابر نوسانات مهم هستند.

برای مثال، اگر پیش‌بینی می‌کنید که ارزش دارایی‌تان در آینده افزایش می‌یابد، اما در پذیرش ریسکی که با احتمال عدم افزایش ارزش دارایی همراه است مردد هستید، می‌توانید یک قرارداد اختیار خرید بخرید. قراردادهای اختیار معامله قراردادهایی بین دو طرف هستند که به شما، خریدار، اختیار خرید یا فروش دارایی را در تاریخ آتی با قیمت از پیش تعیین شده می دهند. به این ترتیب، اگر ارزش دارایی بالا نرود، می‌توانید قراردادی بخرید که به شما امکان می‌دهد آن را تا یک تاریخ معین به قیمت مشخصی بفروشید.

برای شروع معامله  Synths، می توانید از دو روش استفاده کنید:

اتر (ETH) را در صرافی خریداری کنید

ETH را با sUSD در Kwenta مبادله کنید

سپس با Synth های دیگر مانند sBTC مبادله کنید

می توانید توکن های SNX را در صرافی دریافت کنید

آنها را در Mintr، یک برنامه غیرمتمرکز (dApp) که توسط Synthetix ایجاد شده است، سهامگذاری کنید

synths ایجاد کنید و معامله آنها را در Kwenta شروع کنید

در سینتتیکس، تمام Synths ایجاد شده توسط توکن های SNX با نسبت وثیقه 600٪ پشتیبانی می شود که از طریق حاکمیت جامعه تعیین می شود.

وقتی SNX و sUSD را استیک میکنید، بدهی می گیرید که منعکس کننده مقدار sUSD است که باید برای از بین بردن SNX سوزانده شود. این بدهی که همچنین نشان دهنده نسبتی از کل بدهی در Synthetix است، بر حسب دلار آمریکا است و مطابق با عرضه Synths و نرخ مبادله آنها افزایش و کاهش می یابد.

صرافی کوئنتا

Kwenta یک صرافی غیرمتمرکز است که در آن می‌توانید Synths را معامله کنید (که همچنین می‌تواند با انواع پروتکل‌های DeFi معامله شود). برخلاف سایر DEX ها، این صرافی دفترچه سفارش ندارد و در عوض از معاملات همتا به قرارداد استفاده می کند، به این معنی که همه معاملات بر اساس یک قرارداد هوشمند انجام می شوند. اوراکل‌های آن چین اطلاعات قیمتی را ارائه می‌کنند که برای تعیین نرخ ارز برای هر دارایی استفاده می‌شود. کارمزد متغیری بین 0.3٪ و 1٪ از هر معامله اخذ می شود و به استخری ارسال می شود که می تواند توسط سهامگذاران SNX مطالبه شود.

کاربران Kwenta می‌توانند 13 ارز دیجیتال مختلف و ارزهای دیجیتال معکوس (که قیمت ارزهای دیجیتال را به صورت معکوس دنبال می‌کنند)، طلا و نقره مصنوعی، دلار آمریکا مصنوعی، دلار استرالیا مصنوعی و یورو مصنوعی خریداری و معامله کنند. Synthetix همچنین دو شاخص ارزهای دیجیتال مصنوعی ارائه می دهد: sDEFI که سبدی از دارایی های DeFi را ردیابی می کند و sCEX که سبدی از توکن های صرافی متمرکز (CEX) را ردیابی می کند.

Synthetix در ابتدا توسط بنیاد Synthetix اداره می شد، یک بنیاد غیرانتفاعی مستقر در استرالیا، اما کنترل را به سه سازمان مستقل غیرمتمرکز (DAOs) در سال 2020 منتقل کرد. پروتکلDAO ارتقاء پروتکل ها و قراردادهای هوشمند Synthetix را کنترل می کند، در حالی که DAO کمک مالی پیشنهادات جامعه را تامین می کند. برای کالاهای عمومی در Synthetix، و synthetixDAO به نهادهای توسعه شبکه کمک مالی می کند.

بیشتر بدانید>> حمله Brute Force چیست؟

چه چیزی Synthetix را متمایز می‌کند؟

در شبکه سینتتیکس برای صدور Synth وثیقه‌گذاری ۷۵۰ درصدی لازم است. این سبب ایجاد واسطه‌ای مناسب برای توکن‌های در حال گردش می‌شود. صرافی غیر متمرکز Synthetix به افراد زیادی اجازه خرید و فروش توکن SNX می‌دهد و در این میان نیازی به اتکا بر فرد ثالث یا واسطه نیست.

ارزش همه دارایی‌های ترکیبی در این سیستم در حال حاضر از طریق اوراکل‌ها تعیین می‌شود. اوراکل‌ها قیمت‌های به روز را بر روی زنجیره فراهم می‌کنند. این اوراکل‌ها از الگوریتمی با منابع مختلف استفاده می‌کنند و با تجمیع این منابع می‌توانند ارزش واقعی دارایی‌ها را مشخص کنند.

یک سیستم تورمی خاص نیز برای این ارز دیجیتال وجود دارد و تعداد کل توکن‌های SNX در حال گردش از ۱۰۰ میلیون اولیه  به حدود ۲۵۰ میلیون تا سال ۲۰۲۴ خواهد رسید. این تورم در میان صادر‌کنندگان Synth توزیع خواهد شد. البته این بخشی از سیستم اولیه نیست و در ابتدا چنین برنامه‌ای مطرح نبوده است. بعد‌ها مشخص شد که کارمزد‌های صرافی برای انگیزه دادن به صادر‌کنندگان Synth کافی نیست و به همین علت بود که چنین برنامه‌ای ایجاد شد.

بنیانگذاران

این پروژه دارای تیمی به رهبری کین وارویک (Kain Warwick) است. کین قبل از راه‌اندازی این پروژه بزرگترین پلتفرم ارز دیجیتال را در استرالیا ایجاد کرد که حجم تراکنش‌های آن به ده‌ها میلیون معامله رسیده بود. او علاوه بر این پروژه، یک استارتاپ دیگر را نیز مدیریت می‌کند که Blueshyft نام دارد و شبکه‌ای بیش از ۱۲۰۰ مکان خرده‌فروشی را شامل می‌شود و تراکنش‌های نقدی را برای سرویس‌های دیجیتال مقدور می‌کند. این شبکه اساسا سیستمی برای تبدیل پول واقعی به پول اسرار‌آمیز اینترنتی است. دفتر متمرکز پروژه سینتتیکس در استرالیا واقع شده است و اعضای تیم نیز اکثرا استرالیایی هستند.

منبع خبر: https://nipoto.com/mag/what-is-synthetix-and-how-does-it-work/دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا