• دوشنبه 30 بهمن 1402 :: 02:25

اعتیاد به خرید که اغلب وسواس خرید یا اونیومانیا نامیده می‌شود، به‌‌معنای میل بیش از حد برای خرید است که در نهایت به عواقب منفی منجر می‌شود.

اعتیاد به خرید و نشانه های آن

وب‌سایت مرکز اعتیاد در مقاله‌ای درباره کسانی که با این اختلال دست‌وپنجه نرم می‌کنند، نوشت که اعتیاد به خرید به طور قابل توجهی می‌تواند به زندگی افراد، از جمله روابط و رفاه مالی آن‌ها آسیب برساند. اگر نمی‌دانید الگوی خرید کردن شما سالم است یا به اعتیاد تبدیل شده، در ادامه مطلب ۱۰ نشانه اصلی اعتیاد به خرید را مرور می‌کنیم.

1- پنهان‌کردن خریدها یا دروغ گفتن درباره آن‌ها | افراد ممکن است وسواس خرید خود را از دیگران پنهان کنند و از خریدهای اجباری خود احساس شرم یا خجالت داشته باشند. به‌عنوان مثال، فرد ممکن است منتظر بماند تا همسرش بخوابد، سپس خریدهای خود را از ماشین بیاورد تا آن‌ها را در کمد پنهان کند.

2- اشتغال ذهنی دایمی به خرید | افراد معتاد به خرید، همیشه در فکر خریدند. آن‌ها بدون توجه به سایر مسئولیت‌ها یا تعهدات خود به بررسی فروشگاه‌های آنلاین می‌پردازند یا برای خرید بعدی خود آماده می‌شوند.

3- بی‌توجهی به مسئولیت‌ها | در افراد مبتلا به این اختلال، خرید ممکن است بر مسئولیت‌های اساسی دیگر مانند کار، مدرسه یا تعهدات خانوادگی مقدم باشد. این موضوع ممکن است باعث شود که افراد به‌دلیل خرید بیش از حد، عزیزانشان، مراقبت از سلامتی خود یا دیگران و حتی بهر‌ه‌وری کاری خود را نادیده بگیرند.

4- ولخرجی | افراد مبتلا به وسواس خرید، اغلب مقدار قابل توجهی از پول یا زمان خود را صرف خرید می‌کنند و چیزهایی را می‌خرند که ضروری یا در سطح توانشان نیست. به‌عنوان مثال، یک فرد معتاد به خرید ممکن است از پول اجاره‌خانه، برای خرید یک کیف پول لوکس استفاده کند.

5- وابستگی احساسی به خرید | فردی که به خرید معتاد است، ممکن است هنگام خرید احساس سرخوشی یا هیجان داشته باشد و به دنبال آن احساس پشیمانی یا گناه را تجربه کند. تجربه احساسی مرتبط با خرید، چیزی است که این اعتیاد را تحریک می‌کند.

6- از دست دادن کنترل | وقتی افراد به خرید معتاد می‌شوند، با وجود این که می‌دانند این کار بر زندگی آن‌ها تاثیر منفی می‌گذارد، به خرید ادامه می‌‌دهند.

7- مشکلات مالی مربوط به خرید | افراد معتاد به خرید حتی اگر بدهکار باشند یا نتوانند قبض‌های ضروری خود را بپردازند یا مشکلات مالی دیگری داشته باشند، ممکن است به خرید ادامه دهند.

8- مسائل حقوقی | هنگامی که فردی تمام منابع خود را به‌دلیل اعتیاد به خرید مصرف کرد، ممکن است سعی کند از مغازه دزدی کند یا از کارت‌های اعتباری دیگر اعضای خانواده بدون اطلاع آن‌ها برای خریدهای بیشتر استفاده کند.

9- خرید به‌عنوان یک فعالیت تفریحی | افراد معتاد به خرید ممکن است با دوستان یا خانواده به خرید بروند تا راهی برای برقراری ارتباط یا حفظ آن داشته باشند. آن‌ها همچنین ممکن است در اوقات فراغت خود خرید کنند و سرگرمی سالم دیگری نداشته باشند.

10- خرید برای تسکین احساسات منفی | خرید ممکن است به ابزاری برای مقابله با استرس، اضطراب یا سایر احساسات منفی تبدیل شود. همچنین ممکن است فرد هنگام خرید احساس افسردگی کمتری کند و در هنگام خرید نکردن، احساس پوچی یا پریشانی عاطفی را تجربه کند.

Shopping addiction and its symptomsدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا