• یکشنبه 19 فروردین 1403 :: 10:00

از الزامات اخذ سند تک برگ، تهیه نقشه یو تی ام است که در آن مساحت و موقعیت دقیق ملک را در سیستم تصویر یو تی ام نشان می دهد. در صورت اخذ سند تک برگ، مرزهای ملک به صورت دقیقی مشخص می گردد.

امروزه صدور سند تک برگ برای املاک از الزامات است. سندهای تک برگی مزایای بسیاری دارند چرا که در اسناد تک برگ، همزمان اطلاعات حقوقی و اطلاعات فنی وجود دارد. اسناد قدیمی به علت اینکه به صورت دستی است، ممکن است به مرور زمان از بین رفته و ناخوانا شود ولی اسناد تک برگ خوانا می باشد. از الزامات اخذ سند تک برگ، تهیه نقشه یو تی ام است که در آن مساحت و موقعیت دقیق ملک را در سیستم تصویر یو تی ام نشان می دهد. در صورت اخذ سند تک برگ، مرزهای ملک به صورت دقیقی مشخص می گردد و در این صورت املاک مجاور نمی توانند به حدود ملک تجاوز کنند و بر عکس.

images 1712258179 660efc834c271در این نوع نقشه ها مختصات دقیق جغرافیایی یک ملک تعیین می شود و همه اندازه گیری ها با استفاده از دوربین دقیق نقشه برداری و جی پی اس دو فرکانسه انجام می گردد. علت لزوم تهیه نقشه یو تی ام اینست که تهیه آن کمک می کند تا در معاملات ملک و املاک مشکلات کمتری برای افراد پیش بیاید. چون در سند تک برگی که با ارائه نقشه یو تی ام صادر می شود، تنها یک سند به نام یک فرد مشخص برای یک ملک ثبت می گردد. ضمن اینکه نقشه یو تی ام دارای دقت بالایی است. مختصات این نقشه ها در یک سیستم تصویر جهانی منحصر به فرد می باشد. نقشه یو تی ام به نقشه ای گفته می شود که بر روی زمین تعریف شده باشد و تمامی نقاط بر روی آن دارای مختصات واحد و منحصربفرد باشند. از این ویژگی در بحث کاداستر استفاده می شود که موقعیت دقیق ملک را بر روی زمین مشخص می کنند.

اگر مالکی بخواهد برای ملک خود سند تک برگ تهیه کند در ابتدا لازم است به اداره ثبت درخواست بدهد. اداره ثبت برای صدور سند تک برگ مدارکی را از مالک می خواهد. مالک موظف است این مدارک را تهیه کند و به اداره ثبت ارائه دهد. از جمله مدارکی که مالک برای اخذ سند تک برگ باید به اداره ثبت ارائه دهد نقشه یو تی ام از ملک می باشد. در واقع برای تهیه سند تک برگ، اولین مرحله تهیه نقشه یو تی ام و نقشه شمیم است. نقشه یو تی ام به این منظور تهیه می شود که مساحت و موقعیت دقیق و صحیحی از ملک مشخص گردد.

دفتر نقشه برداری آربن، برای تهیه نقشه یو تی ام معمولا با استفاده از جی پی اس دو فرکانسه یا دوربین دقیق نقشه برداری، شکستگی ها و گوشه های ملک برداشت می کند. پس از نقشه برداری گوشه های ملک، با استفاده از نرم افزار تخصصی، ترسیمات مربوط به ابعاد و اندازه ملک انجام خواهد شد و در مرحله بعد این کار، جانمایی پلاک ثبتی روی نقشه انجام می شود. بهتر است نقشه یو تی ام سند تک برگ توسط مهندس عضو نظام مهندسی یا کارشناس رسمی دادگستری رشته نقشه برداری یا امور ثبتی تهیه شود تا مهر و امضای معتبری داشته باشد. پس از تهیه نقشه ممهور به مهر معتبر، می تواند به اداره ثبت مراجعه کرده و با ارائه نقشه یو تی ام، برای ملک خود سند تک برگ دریافت کند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا