• شنبه 29 اردیبهشت 1403 :: 02:48

همکارم مدام در زندگی همه سرک می‌کشد

با همکار فضول چگونه رفتار کنم؟

نویسنده : دکتر نجمه عابدی شرق | ‌ روان‌شناس‌بالینی

سوال: همکاری دارم که خیلی فضول است. مدام در زندگی همه همکاران سرک می‌کشد. از رو هم نمی‌رود. با او چطور رفتار کنم؟

پاسخ: اولین قدم، همدلی با همکار فضول است. به یاد داشته باشید که فضولی ریشه در کنجکاوی و میل به ارتباط دارد. شاید همکارتان احساس تنهایی یا انزوا می‌کند و از این طریق سعی دارد با دیگران ارتباط برقرار کند. بنابراین او را درک کنید تا بتوانید نگاه منطقی‌تری به ماجرا داشته باشید.

مرزها را مشخص کنید

به طور واضح و مودبانه به همکارتان بگویید که درباره چه مسائلی حاضر به صحبت هستید و چه مسائلی جزو حریم خصوصی شما هستند. برای مثال، می‌توانید بگویید: «من در مورد زندگی شخصی‌ام صحبت نمی‌کنم، اما خوشحال می‌شوم درباره مسائل کاری با شما صحبت کنم». همچنین از تکنیک‌های جرئت‌مندی استفاده کنید. جرئت‌مندی مهارتی است که به شما کمک می‌کند تا در موقعیت‌های چالش‌برانگیز، به طور قاطع و در عین حال احترام‌آمیز از خودتان دفاع کنید.

یاد بگیرید که «نه» بگویید

اگر همکارتان اصرار به فضولی درباره مسائلی دارد که به او ربطی ندارد، به طور واضح و قاطع به او بگویید که «نه» مایل به پاسخگویی نیستید. در صورت لزوم، از کمک همکاران یا مدیر خود استفاده کنید. اگر با وجود تلاش‌های شما، همکارتان به فضولی خود ادامه می‌دهد، می‌توانید از همکاران یا مدیر خود برای حل این مشکل کمک بگیرید.

خونسردی‌تان را حفظ کنید

در کنار توجه به موارد مطرح‌شده، به خاطر داشته باشید که حفظ خونسردی و صبر در هنگام صحبت با همکار فضول‌تان بسیار مهم است. همچنین از برچسب زدن به همکارتان یا استفاده از الفاظ توهین‌آمیز خودداری کنید. بر نکات مثبت و همکاری‌های‌تان با همکار مذکور تمرکز کنید. در صورت تمایل، می‌توانید با همکارتان در مورد علایق و موضوعات مشترک صحبت کنید تا زمینه را برای ایجاد یک رابطه مثبت و سازنده فراهم کنید. شما با کمی حوصله و استفاده از تکنیک‌های صحبت قاطعانه، می‌توانید به همکارتان بفهمانید که فضولی او مورد قبول شما نیست و از او بخواهید که به حریم‌ خصوصی شما احترام بگذارد.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا