• چهارشنبه 30 خرداد 1403 :: 01:08

ارتباط و صحبت‌کردن با همکار جنس‌مخالف جزو امور اجتناب‌ناپذیر در محیط‌های کاری است اما اگر یک‎سری اصول در آن‌ها رعایت نشود، دردسرهای جبران‌ناپذیری برای طرفین ایجاد خواهد کرد.

روابط‌ آقایان و خانم‌ها در محیط کاری

نویسنده : صدیقه معدنی | ‌ کارشناس‌ارشد روان‌شناسی بالینی

یکی از مسائلی که بین بعضی زنان و مردان شاغل کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد، تنظیم رفتار و گفتار و حدود آن به‌عنوان افرادی است که دارای مسئولیت‌های اجتماعی مشترک هستند و در فضاهایی مشترک کار می‌کنند. جامعه متشکل از اجتماع زنان و مردان است و روابط میان آن‌ها از لوازم لاینفک زندگی اجتماعی محسوب می‌شود. طبیعتا جدایی صددرصد و غیرمنطقی جامعه زنان از مردان امکان‌پذیر نیست و توصیه هم نمی‌شود. با این حال برای این روابط، خط قرمزهایی در نظر گرفته شده‌است که این حدود، محرومیت نیست بلکه فرصتی است که با رعایت آن از سوی زنان و مردان، زندگی و محیط اجتماعی سالم‌تری خواهیم داشت.

آسیب‌های عادت‌کردن به حضور در کنار هم

ارتباط کاری با جنس مخالف یا سخن گفتن با او و …، حد و مرزهایی دارد که در صورت عمل به آن‌ها، از ایجاد و افزایش یک‎سری معضلات اخلاقی پیشگیری خواهد شد. اولین نکته این است که رعایت این حد و حدود مهم است و نباید عادت حضور در کنار هم در محیط کاری قبح این رفتارها را به واسطه صمیمیت بشکند. صحبت‌کردن با همکار جنس‌مخالف جزو امور اجتناب‌ناپذیر در محیط‌های کاری است اما این ضرورت گاهی چنان مورد بی‌مبالاتی قرار می‌گیرد که بعد از مدتی این گپ‌و‌گفت به مسیرهای دیگری کشیده شده و مرزهای آن را فراموش می‌کنند.

رسمی و کوتاه صحبت کنید

توصیه بعدی این است که سعی کنید در تمام مکالمات خود کاملاً رسمی و کوتاه صحبت کنید و در حد ضرورت از کلمات بهره ببرید. برای مثال به‌جای عبارت و مکالمه رایج «سلام، خوبی؟» از «سلام، وقت بخیر» استفاده کنید. بنابراین جمله‌بندی شما در مکالمه یا پیامک با چنین همکارانی باید، کامل و رسمی باشد و شوخی و مزاح از مکالمات حذف شود. نحوه سخن گفتن هم باید جدی و رسمی و به دور از طنازی و خنده‌رویی اضافه باشد.

رفتار متاهل‌ها مهم‌تر است

بعضی از متاهل‌ها با این تصور اشتباه که چون آن‌ها ازدواج کرده‌اند، دیگر نیازی به رعایت یک‎سری مرزها نیست، رفتار آزادانه‌تری با همکاران جنس مخالف دارند. در صورتی که ابدا این‌گونه نیست و نه تنها بارها پیش آمده که روابط نامناسب برای افراد متاهل دردسرساز شده که برای آن طرف‌قضیه هم که یک فرد مجرد با نیازهای خاص آن دوران است، به مشکلات و دلبستگی‌های اشتباه منجر می‌شود. به همین دلیل، رفتار یک فرد متاهل باید متفاوت از دوران مجردی باشد. شاید رفتارهای نامناسب یا شوخی‌های یک نفر را به شخصیت او نسبت بدهند ولی فردی که متعهد شده است، دیگر به هیچ‌وجه نباید از این دست شوخی‌ها با جنس‌مخالف داشته باشد یا پاسخ شوخی‌های نابجا را بدهد.

ساختن دوباره حرمت‌ها خیلی سخت است

اگر فکر می‌کنید ارتباط صمیمی با همکاران‌ جنس‌مخالف‌تان اشکالی ندارد، کاملا در اشتباهید. همه افراد بالغ می‌دانند که رفتارهای نامناسب ممکن است به کجا ختم شود. اشتباه‌های ساده در این مسیر می‌تواند باعث شود مرز باریکی که با همکارتان دارید از بین برود و دوباره ساختن آن‌ها کار بسیار سخت و شاید نشدنی باشد.

نه خیلی سرد و نه خیلی صمیمی

رفتار صحیح با جنس مخالف در محل کار وکنترل رابطه کاری مانند راه رفتن روی لبه تیغ است. همکاران شما شخصیت‌های متفاوتی دارند که باید بر اساس آن ها رفتار کنید. تعادل را رعایت کنید یعنی رفتارتان نه خیلی سرد و ناخوشایند باشد نه خیلی صمیمی که برایتان مشکل‌ساز شود.

سخنی درگوشی با متاهل‌ها

همان‌طور که گفتیم، شما اگر متاهل هستید، باید بیشتر از دیگران مراقب این موضوع باشید. همچنین باید کمی سیاست به خرج بدهید به طوری که همکاران‌تان متوجه حضور همسر شما شوند تا رفتارها تنظیم شده‌تر شود و متوجه شوند که شما دارای اصالت خانوادگی هستید و آن‌ها اجازه هر گونه رفتاری با شما ندارند. مثلا حلقه ازدواج به دست‌تان باشد، هر از گاهی با همسرتان تماس بگیرید، از همسرتان بخواهید هر از گاهی دنبال‌تان بیاید یا شما دنبال او بروید. همه این کارها را به گونه‌ای انجام دهید که همکاران همسرتان متوجه تعهد شما بشوند.

منجرشدن رفتارهای‌اشتباه به سوءبرداشت‌های عاشقانه

در برخی موارد ناآگاهی برخی افراد و صمیمیت بیجا، خرید هدیه‌های بدون دلیل، ابراز علاقه، توجه بیش از حد به جزئیات زندگی شخصی طرف‌مقابل، ارتباط در محیط‌های خارج از کار و … باعث سوء برداشت همکار و موجب شکل‌گرفتن دلبستگی و صمیمیت در رابطه می‌شود و به‎دنبال آن درخواست ادامه روابط در خارج از محیط‌کاری که بارها از دور و بر شاهدان این ماجراها درباره آسیب‌های آن نکات مهمی را نقل کرده‌اند.

The relationship between men and women in the workplaceدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا