11 درصد جوجه یک‌روزه کشور در اردبیل تولید می شود

w w w . e t e b a r e n o v i n . i r

جوجه مرغداری

 

بهلول تکلوی اظهار کرد: ۴۷ فارم پرورش مرغ مادر با ظرفیت تولید دو میلیون و ۶۸ هزار قطعه و ۵۷۳ مزرعه پرورش طیور صنعتی در استان فعالیت می‌کنند، به طوری که در حال حاضر ۱۱ درصد جوجه یک‌روزه کشور در استان اردبیل تولید می‌شود.

وی افزود: سرمایه‌گذاری عظیمی در صنعت طیور استان انجام شده و این استان را به یکی از استان‌های برند و صاحب‌نام هم در حوزه پرورش طیور و هم در حوزه صادرات این محصول تبدیل نموده است.

مدیرکل دامپزشکی استان اردبیل بیان کرد: تولید ۱۱ درصد جوجه یکروزه مورد نیاز کشور در استان اردبیل نشان از جایگاه ویژه استان اردبیل در این صنعت داشته و امیدواریم که با ادامه روند کنونی شاهد رشد و شکوفایی هر چه بیشتر این صنعت در استان اردبیل باشیم.

ضرورت واکسیناسیون طیور صنعتی

وی با اشاره به خطر شیوع احتمالی بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان ادامه داد: در راستای مقابله با شیوع احتمالی این بیماری، واکسیناسیون طیور صنعتی، علیه این بیماری مورد تاکید است.

تکلوی تصریح کرد: با توجه به شروع فصل سرما و مهاجرت و زمستان‌گذرانی پرندگان مهاجر به عنوان ناقلان خاموش این بیماری در تالاب‌ها، دریاچه‌ها، پشت سدها و برکه‌های استان، تهدیدی بر طیور صنعتی و روستایی و بومی این استان است و از همان آغاز مهاجرت این پرندگان، اداره کل دامپزشکی استان با تجهیز و ساماندهی تیم‌های واکنش سریع پیشگیری، کنترل و مهار بیماری به حال آماده‌باش کامل در آمده است.

 

جوجه

 

وی با هشدار جدی به تمامی فعالان صنعت طیور از پرورش‌دهندگان طیور روستایی، بومی و خصوصا پرورش‌دهندگان طیور صنعتی، از آنها خواست ضمن بیمه نمودن طیور پرورشی خود، با تقویت و تشدید اقدامات بهداشتی و قرنطینه‌ای از هرگونه تردد غیرضروری در محل نگهداری طیور خودداری کرده و در صورت بروز هرگونه تلفات غیرعادی و یا افت معنی‌دار مصرف آب و دان و یا کاهش تولید مراتب را بلافاصله به نزدیک‌ترین مرکز دامپزشکی اطلاع دهند.

مدیر کل دامپزشکی استان اردبیل تشریح کرد: ما خدمتگزار صاحبان این صنایع هستیم و هرچه در توان داریم در راستای حل مشکلات تولیدکنندگان پروتئین دامی و صیانت از این سرمایه عظیم تلاش خواهیم کرد.

انجام بیش از ۵۵ هزار نمونه‌برداری از طیور صنعتی

وی عنوان کرد: از ابتدای سال‌جاری طی ۱۹۷ مورد بازدید از فارم‌های پرورش طیور صنعتی ۵۵ هزار و ۹۰۷ مورد نمونه‌برداری برای انجام آزمایش بیماری‌های مختلف طیور اخذ و به آزمایشگاه مرکزی دامپزشکی استان تحویل شده است.

تکلوی تاکید کرد: مشکلی از نظر تامین دارو و واکسن‌های مختلف دام و طیور در استان وجود ندارد و با تمهیدات اتخاذ شده واکسن دام و طیور در استان به اندازه کافی موجود است.

تزریق بیش از ۱۴۰ میلیون دز واکسن

وی گفت: ۱۴۰ میلیون و ۷۰۴ هزار و ۷۴۸ دز واکسن برای پیشگیری از بیماری‌های مختلف واگیردار طیور در بین فارم‌های پرورش طیور استان توزیع و مصرف شده است.


شماره خبر : 192442 - پنج‌شنبه 27 آبان 1400 ساعت 13:45:50
1400 copyright.