• شنبه 24 دی 1401 :: 02:49

تحلیل بازار نفت نشان می دهد که ایران اکنون بیش از ۵/ ۲میلیون بشکه در روز تولید نفت دارد؛ در حالی که ایران پیش از خروج یکجانبه آمریکا از برجام، روزانه ۸/ ۳میلیون بشکه طلای سیاه تولید می‌کرد.

تحلیل بازار نفت

نبض انرژی: تحلیل بازار نفت


روز جمعه معاملات آتی هر بشکه نفت‌برنت روی نرخ ۵۴/ ۸۴ و نفت‌خام آمریکا ۳۰/ ۷۹ دلار صورت‌گرفت و نرخ رشد هفتگی این دو شاخص به ۷درصد رسید. این افزایش قیمت تحت‌تاثیر خوش‌بینی‌‌‌‌‌‌‌‌ها به افزایش تقاضای چین و همچنین امید به مواجهه با نرخ بهره کمتر فدرال‌رزرو آمریکا ایجاد شد.

به گزارش بلومبرگ چین در این هفته مجوز واردات نفت دیگری صادر کرده‌‌‌‌‌‌‌‌است و پیش‌بینی می‌شود تقاضای نفت ۲۰۲۳ به‌‌‌‌‌‌‌‌سبب خروج از سیاست کوویدصفر، رکورد تازه‌‌‌‌‌‌‌‌ای را ثبت کند.

در همین حین، همراه با کاهش تورم دسامبر، انتظار می‌رود فدرال‌رزرو از میزان سیاست انقباضی خود بکاهد.

نگرانی‌ها درمورد تحریم‌های نفت روسیه هم بر بازار تاثیر گذاشته و انتظار می‌رود از فوریه که سقف قیمتی بر فرآورده‌های نفتی روسیه هم اعمال می‌شود فشار تحریم‌ها بیشتر شود. در عین‌حال اوپک تصمیم گرفته سیاست کاهش تولید روزانه ۲میلیون بشکه‌‌‌‌‌‌‌‌ای را تا پایان سال‌۲۰۲۳ ادامه دهد.

به گزارش رویترز میشل ترن؛ از کمیته‌استراتژی شرکت (RBC) در یادداشتی نوشت: باتوجه به اینکه چین روی امنیت انرژی متمرکز شده، پیش‌بینی می‌شود تقاضای این کشور در ۲۰۲۳ روند صعودی داشته‌‌‌‌‌‌‌‌باشد، مخصوصا وقتی پر‌کردن ذخایر ‌استراتژیک در اولویت باشد. گزارش تحلیلگران (ANZ) درمورد افزایش تراکم ۳۱درصدی ۱۵شهر پر‌جمعیت چین یکی دیگر از نشانه‌‌‌‌‌‌‌‌های دلگرم‌‌‌‌‌‌‌‌کننده برای بازگشت تقاضای چین‌است. همچنین با انتشار داده‌هایی که نشان می‌دهد برای اولین‌بار تورم آمریکا در ۲سال گذشته کاهش داشته‌است و احتمال کاهش فشارهای فدرال‌رزرو بر نرخ بهره، خرید نفت برای ارزهای دیگر راحت‌‌‌‌‌‌‌‌تر شده‌است و بهای آن روند افزایشی گرفته‌‌‌‌‌‌‌‌است.


تحلیل بازار نفت

تحلیل بازار نفتدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا