• پنج‌شنبه 14 اردیبهشت 1402 :: 01:32

یک مهندس نقشه کش صنعتی با چه چالش هایی دست و پنجه نرم می کند؟

معرفی رشته نقشه‌کشی صنعتی

نویسنده : اکرم انتصاری 

هر محصول قبل از تولید، باید یک طرح‌اولیه داشته‌باشد. این طرح چکش‌کاری می‌شود تا بعد از بررسی، کارفرما ببیند امکان تولید محصول با آن طرح وجوددارد یا نه. نقشه‌کشی صنعتی، همان‌حرفه‌ای ا‌ست که تکلیف طرح‌ اولیه محصول را مشخص‌می‌کند. این رشته، ترکیبی از هنر و علم و یکی از شاخه‌های علوم مهندسی است. در این مطلب می‌خواهیم با این رشته، چالش‌ها و موقعیت‌های کاری آن آشنا‌یتان کنیم.

در رشته‌ نقشه‌کشی صنعتی، چه خبر است؟

این رشته در نهایت به تولید محصول ختم‌می‌شود از لوازم الکترونیکی گرفته تا هواپیما و موشک! در نقشه‌کشی صنعتی به کمک علم، هنر، آزمون و خطا و ویرایش طرح‌ها می‌توانید صفرتا صد یک ایده را عملی‌ کنید. مهندس نقشه‌کش صنعتی باید با ترسیم و تعیین ویژگی‌های مختلف یک ایده در نهایت آن را به مرحله تولید برساند. البته طرح اولیه کافی نیست. او باید بتواند همه جنبه‌های محصول را درنظر بگیرد. از کیفت و فرم تا هزینه و زمان موردنیاز برای تولید آن.

بعد از دانش‌آموختگی در این رشته چه چیزی در انتظار شماست؟

دانش آموزان 2راه برای تحصیل در رشته نقشه‌کشی صنعتی دارند: انتخاب یکی از رشته‌های نظری و شرکت در کنکور سراسری ریاضی‌و‌فیزیک یا انتخاب رشته نقشه‌کشی عمومی در مدارس فنی‌و‌حرفه‌ای و ادامه آن با نقشه‌کشی صنعتی در دانشگاه‌ها. طراحی محصول، طراحی دکوراسیون، طراحی محیطی، طراحی خودرو، طراحی اصلاحی و طراحی بسته‌بندی تنها بخشی از گرایش‌های این رشته است و بعد از دانش‌آموختگی می‌توانید با توجه به علاقه خودتان به سراغ یکی از این گرایش‌ها بروید و کارتان را شروع‌کنید. با داشتن یک رزومه خوب می‌توانید در بیشتر کارخانه و شرکت‌هایی که تولیدکننده هستند به عنوان مهندس ناظر، مهندس طراح صنعتی و یک رابط بین مهندسان و بخش طراحی مشغول‌به‌کار شوید.

در این رشته به چه مهارت‌هایی نیاز خواهیدداشت؟

نقشه‎کشی صنعتی به عنوان اولین مرحله تولید در نظر گرفته‌می‌شود. کسی که نقشه‌کشی صنعتی خوانده‌است نمی‌تواند بیرون از گود بنشیند و تنها به مهندسی اکتفاکند. او باید با توجه به پروژه و محیطی که در آن کارمی‌کند مهارت و اطلاعات خود را در زمینه فنی و تولید هم زیادکند. ورود به این رشته به دانش بالای ریاضی و فیزیک و علاقه به زبان تخصصی و فنی نیازدارد. همچنین یک مهندس نقشه‌کش صنعتی باید استعداد و مهارت کافی برای کشیدن نقشه‌ها و قدرت ترسیم فضای چند بعدی را داشته باشد.

چطور می‌توان در نقشه‌کشی صنعتی به موفقیت رسید؟

بیشتر فعالیت شما در این رشته با محاسبات ریاضی، درک اصول اولیه و مفاهیم مرتبط با اشکال، خطوط، پارامترها و نماها ترکیب شده است. همچنین برای این که ایده‌ها را ترسیم کنید باید درک کافی از علم هندسه تصویری و پلان‌سنجی نیز داشته باشید. ذهن و تفکر خلاقانه در این رشته به فرد کمک‌می‌کند طرح‌های خودش را به بهترین شکل ممکن با فناوری ترکیب‌ و کاملا نوآورانه عمل‌کند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا