• یکشنبه 26 شهریور 1402 :: 06:36

بهترین فصول برای کاشت نهال بادام فصولی پاییز و زمستان است.

یکی از عوامل و فاکتورهایی که می­تواند به شدت در موفقیت احداث باغ شما و یا کاشت نهال در باغچه­ی منزل شما موثر باشد انتخاب تاریخ و فصل مناسب برای کاشت نهال است، در این خبرنامه شما را با تمام نکات مهم در مورد انتخاب فصل و تاریخ مناسب برای کاشت نهال آشنا می­کنیم و به شما می­آموزیم چگونه می­توانید بهترین تاریخ را برای کاشت نهال بادام انتخاب کنید.

سن مناسب نهال در زمان کاشت

کاشت نهال با سن بالا به دلیلی بالا رفتن احتمال آلوده شدن نهال به آفات و بیماری­ها و همچنین افزایش رشد و توسعه­ی سیستم ریشه­ای با خطر کاهش احتمال گیرایی مواجه است و بنابراین به توصیه­ی کارشناسان فروش نهال بادام بهترین سن برای کاشت نهال این درخت میوه به ویژه برای نهال­های پیوندی سن دو سالگی است.

images_1694241651_64fc13736368b.webp

شرایط آب و هوایی منطقه موثر بر تعیین فصل کاشت نهال

همانطور که می­دانید بهترین فصول برای کاشت نهال بادام فصولی پاییز و زمستان است، در این دو فصل نهال بادام برگریزی کرده و به خواب رفته و بنابراین انتقال نهال در فصل خواب گیرایی نهال را در زمین اصلی بالا می­برد.

در دو فصل خواب علاوه بر اینکه نهال برگ و بار ندارد و تا زمان مستقر شدن ریشه در خاک نیاز غذایی و آبی بسیار کمتری دارد، تبخیر و تعرق نیز کمتر و هوا خنک است و بنابراین درصد گیرایی نهال بالاتر می­رود، اما نکته­ی مهمی که در مورد انتخاب فصل برای کاشت نهال باید در نظر داشته باشید این است که شرایط آب و هوایی هر منطقه بر اینکه دقیقا چه فصلی را برای کاشت نهال انتخاب کنید موثر خواهد بود.

در مناطقی که زمستان­ها طولانی باشند و سرما و یخ بندان شدید حاکم باشد کاشت نهال دو ساله در فصل پاییز درست نیست چرا که نهالی که هنوز به خوبی مستقر نشده است در سال اول استقرار با شوک سرمایی بالا مواجه شده و خشک می­شود، کاشت نهال در فصل پاییز برای مناطقی است که زمستان­های معتدل داشته و سرما و یخ بندان شدید نداشته باشند.

هرچند در این مناطق نیز تنها ارقامی که مقاومت بالا به سرما داشته باشند می­توانند سرمای زمسان در سال اول پس از کاشت را تاب بیاورند، برای آشنایی با ارقام مختلف بادام و میزان مقاومت آنها به سرما و یخ بندان می­توانید به سایت نهالستان­هایی مانند برتر نهال (www.bartarnahal.ir) مراجعه کنید.

نوع نهال موثر بر فصل کاشت نهال

نهالا در نهالستان­ها به دو صورت گلدانی و یا ریشه لخت عرضه می­شوند، دلایل زیادی وجود دارد که برخی از باغداران نهال گلدانی و برخی دیگر نهال ریشه لخت را برای خود انتخاب می­کنند اما یکی از مهم­ترین دلایل این انتخاب اختلاف در قیمت نهال بادام گلدانی و ریشه لخت است و طبیعتا نهال بادام ریشه لخت ارزان­تر خواهد بود، چنانچه نهال ریشه لخت را برای کاشت در باغ خود انتخاب می­کنید باید بدانید دست شما در انتخاب فصل کاشت باز نبوده و شما تنها قادر به کاشت نهال در انتهای فصل زمستان تا اوایل بهار هستید.

در مناطق سردسیر نهال ریشه لخت را می­توانید در اوایل بهار که هنوز درختان در خواب هستند به زمین اصلی منتقل کنید اما در مورد نهال گلدانی با توجه به شرایط آب و هوایی می­توانید نهال را در فصل پاییز نیز به زمین اصلی انتقال دهید.

images_1694241659_64fc137b0b06c.webp

شرایط آب و هوایی موثر بر تعیین تاریخ دقیق کاشت نهال

در اینجا ذکر یک نکته­ی بسیار مهم دیگر ضروری است و آن این است که تعیین فصل کاشت با تعیین تاریخ کاشت دو موضوع متفاوت است، در واقع شما در درجه­ی اول بهتر است با توجه به شرایط آب و هوایی و نوع نهال فصل مناسب برای کاشت نهال را انتخاب کنید و در درجه­ی دوم با توجه به شرایط آب و هوایی در تاریخ مشخص اقدام به تعیین تاریخ کشت مناسب کنید.

چنانچه شما فصل پاییز و یا اواخر زمستان را برای کاشت نهال انتخاب کرده باشید باید از آرامش شرایط آب و هوایی در یک تاریخ مشخص اطمینان داشته باشید و سپس اقدام به کاشت نهال کنید، به این معنا که در تاریخی که نهال را می­کارید نباید باد و یا بارندگی شدید اتفاق بیوفتد چرا که درصد احتمال خشک شدن نهال پس از کاشت افزایش پیدا می­کند.

ینابراین بهتر است برای نهایی کردن تاریخ دقیق کاشت در فصل مورد نظر با هواشناسی منطقه در ارتباط باشید و تاریخی بدون ناملایمات جوی را برای کاشت نهال در نظر بگیرید.

اهمیت دریافت مشاوره در رابطه با تعیین تاریخ کاشت نهال

با توجه به اینکه در نظر گرفتن تمام فاکتورهایی که ذکر کردیم برای تعیین تاریخ و فصل کاشت مناسب نهال بادام می­تواند کمی دشوار باشد بنابراین توصیه می شود در زمان خرید نهال بادام با دریافت مشاوره از کارشناسان راهنمای در این زمینه راهنمایی گرفته و با در نظر گرفتن تمام فاکتورهای موثر بر تعیین تاریخ و فصل کاشت مناسب، زمان مناسب برای کاشت نهال را با دقت تعیین کنید.

 images_1694241665_64fc13815a199.webp

کلام آخر

دانستید که تعیین زمان مناسب برای کاشت اعم از فصل و تاریخ دقیق ماشت تاثیر بسیار زیادی در گیرایی نهال و موفقیت احداث باغ بادام دارد، در نظر داشته باشید که تعیین زمان کاشت از پیش اهمیت بسیار زیادی دارد شما مجبور نیستید زمانی فصل کاشت نهال فرا می­رسد اقدام به خرید نهال بادام برتر نهال کنید بلکه چند ماه قبل از فرا رسیدن فصل مناسب برای کاشت می­توانید خرید خود را انجام دهید، بستر کاشت را آماده کرده و نهال را در تاریخی که از قبل تعیین کرده­اید به زمین اصلی انتقال دهید.

 

تماس با پالیز نهال: 09144501003

تماس با برتر نهال:  09141832393دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا