• سه‌شنبه 05 تیر 1403 :: 05:22

عوامل تعیین کننده قیمت ارز دیجیتال به یک یا چند مورد خلاصه نمی شود بلکه یک سری عوامل به هم وابسته قیمت آن را مشخص می کنند.

عوامل تعیین کننده قیمت ارز دیجیتال

در این مقاله اشاره ای به عوامل تعیین کننده قیمت ارز دیجیتال داریم

به گزارش اعتبارنوین ؛ نوسانات قیمت ارز دیجیتال سبب شده تا بسیاری از افراد در سراسر جهان به این بازار علاقه مند شوند.

حال می خواهیم عوامل تعیین کننده و تاثیرگذار بر روی قیمت ارز دیجیتال را بررسی کنیم.

عرضه و تقاضا مهمترین عوامل تعیین کننده قیمت ارز دیجیتال است

به طور کلی می‌توان گفت که این موضوع یک اصل اساسی اقتصادی است. اگر ارز دیجیتال با تقاضای اندک از طرف معامله گران و کاربران، توکن بالایی داشته باشد، ارزش آن کاهش می‌یابد. برعکس، اگر عرضه ارز دیجیتال خاص محدود شود و تقاضا زیاد باشد، در این صورت ارزش آن افزایش می‌یابد.

تعداد ارزهای دیجیتال محدود و از پیش تعیین شده است. با وجود بیش از ۲۵۰۰ ارز دیجیتال در صدها صرافی، هنوز پیش بینی عرضه و تقاضا کار دشواری است. از آنجا که عرضه محدود است، تقضا به تدریج افزایش می‌یابد و در نتیجه بر روی قیمت ارز دیجیتال تاثیر به سزایی دارد. به عنوان مثال، عرضه بیت کوین ۲۱ میلیون توکن است که در مقایسه با سایر توکن‌ها نسبتا کم است. در حالی که تقاضا در سال‌های اخیر افزایش یافته و بیت کوین به عنصر کمیابی تبدیل شده است.

از طرف دیگر، قیمت ارز دیجیتال توسط یک دولت یا مرجع مرکزی کنترل نمی‌شوند و بیشتر مناطق آن‌ها را به عنوان پول قانونی قبول نمی‌کنند.

ارزهای دیجیتال نیز به طور کلی دارای یک منبع ثابت هستند و بنابراین، کاهش قیمت ارز دیجیتال از طریق تورم عمدتا اتفاق نمی‌افتد. به غیر از این، هر دو قیمت ارز دیجیتال و ارز فیات توسط ویژگی‌های مشابه پشتیبانی می‌شوند. برای خرید محصولات و خدمات می‌توان از هر دو روش به عنوان وسیله مبادله استفاده کرد و هر دو روش ذخیره ارزش نسبی دارند.

صرافی‌های مرکزی بیشتر جریان ارزهای دیجیتال را کنترل می‌کنند و انگیزه زیادی برای رشد درآمد خود با دستکاری مصنوعی قیمت ارز دیجیتال به آن‌ها می‌دهند.

یکی از روش‌هایی که آن‌ها می‌توانند این کار را انجام دهند، دستکاری قیمت است که در صرافی‌ها باعث می‌شود تا معامله گران خرید کنند یا بفروشند. اگر هزاران کاربر در بازار جدید را به راحتی بی‌بهره ببرید، تأثیر این نوع دستکاری بیشتر می‌شود. علاوه بر این، اثبات و کنترل دستکاری‌های قیمت می‌تواند در بازارهای غیرقانونی سخت است. صرافی‌های ارزهای دیجیتال نیز مبالغ زیادی را مدیریت و ذخیره می‌کنند، به این معنی که اگر هک شوند، می‌تواند تأثیر قابل توجهی در قیمت ارز دیجیتال داشته باشد.

پشتیبانی جامعه

یکی از با ارزش‌ترین دارایی‌هایی که ارز دیجیتال می‌تواند داشته باشد، یک جامعه فعال است که کاملاً با چشم‌انداز تیم کار می‌کند. وقتی جامعه از اعضای واقعی به جای ربات‌ها تشکیل می‌شود، این انجمن‌ها روابط عمومی غیررسمی و بدون مزد هستند که به طور مداوم به نفع شهرت پروژه‌ها آن‌ها را پشتیبانی می‌کنند.

ربات‌های تجاری

با افزایش هوش مصنوعی و اتوماسیون، می‌توان از ارتش ربات‌های تجاری برای افزایش قیمت ارز دیجیتال با ایجاد تقاضای مصنوعی استفاده کرد. مثل همیشه، شما برای سرمایه‌گذاری بر روی ارز دیجیتال باید ابتدا تحقیق کرده تا اطمینان حاصل کنید که به طور مصنوعی تقویت نمی‌شوند.

ماینینگ(استخراج)

عامل بزرگی که می‌تواند در قیمت ارز دیجیتال نیز نقش داشته باشد، سختی استخراج است. استخراج فرآیند اعتبارسنجی معاملات و افزودن آن‌ها به بلاک چین است. روند استخراج بیت کوین را به عنوان مثال در نظر بگیرید. در این زمان، استخراج بیت کوین بسیار دشوار است، همچنین ممکن است مانند گذشته سودآوری نداشته باشد. به این دلیل که در حال حاضر استخرهای استخراج متعددی وجود دارد که به استخراج بیت کوین باقیمانده اختصاص می‌یابد و هر چه تعداد استخراج کنندگان بیشتر باشد، این عمل برای خواهد بود، در نتیجه قیمت بالاتری برای بیت کوین به ارمغان می‌آورد.

نوآوری

توسعه دهندگان فعال که به طور مداوم ویژگی‌های جدید را ارائه می‌دهند و به طور مرتب به نقاط عطف نقشه راه شرکت خود می‌رسند، در حوزه ارزهای دیجیتال مورد توجه قرار می‌گیرند. اگر بازار فکر کند که تیم شما مانند دیگران نوآوری دارد، افراد به زودی خرید توکن‌های شما را شروع می‌کنند و قیمت آن‌ها افزایش می‌یابد.

مقررات و مسائل سیاسی

مقررات کشورها می‌تواند عاملی موثری بر افزایش قیمت ارز دیجیتال شود. به عنوان مثال کشور چین تصمیم می‌گیرد از ارز دیجیتالی حمایت کند، این موضوع سبب استقبال کاربران می‌شود، چون عرضه کم است و تقاضا افزایش یافته، قیمت ارز دیجیتال رشد پیدا می‌کند. در سراسر جهان، نحوه تنظیم مقررات ارزهای دیجیتال متفاوت است. در بعضی از کشورها به اندازه کافی پذیرفته شده است و قانونی محسوب می‌شود و در برخی دیگر، کاملاً ممنوع است. این بدان معنی است که وقتی کشورها نحوه کارکرد ارزهای دیجیتال را می‌فهمند، می‌تواند بر تعداد معاملات تأثیر بگذارد. اگر دولت از طریق مقررات آن را بیش از حد کنترل کند، می‌تواند بر قیمت ارز دیجیتال تأثیر منفی بگذارد. از طرف دیگر، اگر کشورها آن را بهتر مدیریت کنند، می‌تواند کاربران جدید را تشویق کند.

پوشش رسانه ای

چندین خبرگزاری آنلاین وجود دارد که به پوشش همه تحولات ارزهای دیجیتال در کنار انجمن‌های فعال جامعه می‌پردازد. توسعه دهندگان در سراسر این پروژه‌ها از نفوذ رسانه‌ها در درک ارزش ارز دیجیتال آگاه هستند. غالباً، آن‌ها با این رسانه‌ها هماهنگ می‌شوند و تنها هدف آن‌ها این است که مردم راجع به پروژه‌هایشان هیجان زده شوند، بنابراین بیشتر شروع به خرید کوین‌های خود می‌کنند و باعث افزایش قیمت می‌شوند.

به طور کلی، رسانه‌ها یا احساسات عمومی نیز تاثیر زیادی بر قیمت‌های ارز دیجیتال دارند. اگر فضای پیرامون یک ارز دیجیتال منفی شود، بلافاصله منعکس شده و روند قیمت منفی خواهد شد. اگر پشتوانه قوی در فضای رسانه‌ای پشت یک ارز دیجیتال مشاهده شود، آن ارز دیجیتال رشد قیمت را تجربه می‌کند. به عنوان مثال، جک دورسی و شرکت‌های تحت نظارت وی بیت کوین می‌خرند، بلافاصله کاربران فضای مجازی به جنب و جوش می‌افتند.

پامپینگ و دامپینگ

در رابطه بین عرضه و تقاضا، قیمت ارز دیجیتال می‌تواند تا حدی دستکاری شود. تلاش هماهنگ برای مطابقت با همه سفارشات باز(open order) در یک ارز دیجیتال خاص در چندین صرافی، کمبود مصنوعی ایجاد می‌کند. وقتی بازار دستکاری می‌شود، قیمت بالا می‌رود. دارندگان بزرگ این ارزهای دیجیتال می‌توانند سود خود را بدست آورند و قیمت را کاهش دهند. اگرچه مبادلات از این روش‌ها اطلاع دارند، اما متوقف کردن آن‌ها به همین سادگی نیست زیرا عاملان می‌دانند چگونه خود را پنهان کنند.

پامپینگ

کسانی هستند به طور مصنوعی قیمت را از روش‌های مختلف همچون تبلیغات غیرواقعی افزایش می‌دهند. ارزهای دیجیتال را کف قیمت خریداری می‌کنند و اوج قیمت به فروش می‌رسانند.

دامپینگ

زمانی که تعداد بسیاری از افراد ارزهای دیجیتال خود را به طور ناگهانی به فروش می‌رسانند، قیمت ارز دیجیتال یکدفعه افت شدیدی می‌کند، در این حالت به اصلاح دامپینگ صورت گرفته است.

طرح های مارکتینگ

برخی از تیم‌ها مشکلی در استفاده از قدرت شبکه‌های اجتماعی با پرداخت پول به اینفلوئنسرها برای تبلیغ ارزهای دیجیتال خود ندارند. اما شایعاتی را منتشر می‌کنند و این موضوع سبب می‌شود سر زبان‌ها بیافتند. همین موضوع تنها هدف اصلی برخی از ارزهای دیجیتال برای بهتر دیده شدن است.

سودآوری

در بین گروه محبوب‌ترین ها، هر ارز دیجیتال یک کاربرد دارد. اگر آن‌ها هیچ هدفی نداشته باشند، به احتمال زیاد قیمت پایین‌تری دارند. به عنوان مثال، هدف بیت کوین این است که یک سیستم بدون وجه نقد نظیر به نظیر ارائه دهد و بتواند از پول دیجیتال کامل استفاده کند. اتریوم به مردم اجازه می‌دهد تا برنامه‌های غیرمتمرکز خود را ایجاد کنند. اگر ارز دیجیتال کاربرد عملی نداشته باشد، احتمالاً در قیمت آن در بازار تأثیرگذار خواهد گذاشت.

 


از بازار ارز بیشتر بخوانید

ارز دیجیتال چیه؟

قیمت رمز ارزها

اخبار ارز دیجیتال

قیمت ارز دیجیتال

قیمت بیت کوین

انواع رمز ارز

گزارشی از ارزهای دیجیتال

پیش بینی رمز ارز 

محاسبه قیمت واقعی ارز

بیت کوین

عوامل تعیین کننده قیمت ارز دیجیتالدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا