• سه‌شنبه 07 شهریور 1402 :: 09:20

وجود مشتریان زیاد برای جراحی زیبایی و گران شدن هزینه آن باعث شده تا برخی از کلینیک ها هزینه ها را بصورت اقساطی طلب می کنند.

زیر تیغ زیبایی با پول قسطی

گزارش: پروانه بندپی

افزایش چندبرابری نرخ خدمات جراحی پلاستیک و زیبایی پوست و… در کشور باعث رواج چشمگیر آگهی‌های خدمات زیبایی اقساطی در تهران و شهرستان‌ها شده است. با یک جست‌وجوی ساده در اینترنت می‌توانید انواع سایت‌ها و پیج‌های اینستاگرامی را پیدا کنید که ادعا می‌کنند بخشی از هزینه خدمات زیبایی را «به‌صورت اقساط» از شما دریافت می‌کنند و بعضی‌ها هم برای دلگرمی بیشتر و جلب نظر مشتری، در آگهی خود می‌زنند «حتی بدون پیش‌پرداخت». این آگهی‌ها از خدمات جراحی بینی را شامل می‌شوند تا جوان‌سازی صورت، لیفت صورت، لیپوساکشن، جراحی سینه، لیفت سینه، ابدومینوپلاستی (جراحی‌های کاهنده شکم و سینه)، بلفاروپلاستی (جراحی پلک)، کاشت مو، کارهای زیبایی دندان مثل لمینیت، کامپوزیت و ارتودنسی که عمل‌های پرهزینه‌ای شناخته می‌شوند. برخی مراکز زیبایی حتی ادعا می‌کنند که برای تزریق ژل و بوتاکس هم اقساط قبول می‌کنند.

زیبایی چند ماهه؟

آگهی‌های خدمات زیبایی قسطی از اقساط 3ماهه موجود است تا 12ماهه و تک و توک 24ماهه؛ آن هم بدون ضامن و فقط با ارائه چک صیادی و سفته. بعضی کلینیک‌ها محکم‌کاری را بیشتر و طلا هم به‌عنوان ضمانت قبول می‌کنند! یعنی شما معادل مبلغی که قرار است به‌صورت اقساط پرداخت کنید، طلاهای خود را به کلینیک می‌سپارید و بعد از تسویه‌حساب، آن مقدار طلا به شما برگردانده می‌شود. البته وقتی با کلینیک‌های زیبایی و مطب‌ها تماس می‌گیرید، ماجرا کمی فرق می‌کند و تازه آن وقت متوجه می‌شوید مبلغی که برای اقساط تعیین می‌شود، بسیار ناچیز و در مواردی تنها 10درصد از کل مبلغ است و برای فردی که توان مالی ندارد، اما دنبال دریافت خدمات زیبایی قسطی برای جوان و زیبا نگه داشتن خود است، به هیچ‌وجه نمی‌صرفد.

سایت‌هایی که وام زیبایی می‌دهند

علاوه بر کلینیک‌های زیبایی که خود به‌طور مستقیم خدمات زیبایی قسطی به مشتریان ارائه می‌دهند، برخی سایت‌ها نیز در این راستا فعالند که با تعدادی از کلینیک‌های زیبایی، مراکز درمان چاقی و لاغری و قرارداد همکاری دارند و ادعا می‌کنند که وام خدمات زیبایی به‌صورت کارت اعتباری ارائه می‌کنند! کارتی غیربانکی که فقط برای پرداخت هزینه در مراکز زیبایی تعیین‌شده کاربرد دارد.
بعضی از این سایت‌ها برای خود اپلیکیشن هم طراحی کرده‌اند و کارهای پرداخت وام و ارائه کارت اعتباری را از طریق اپلیکیشن انجام می‌دهند. بعضی از سایت‌ها پیشنهادها یا به قول معروف، آفرهای مثلا جذابی هم می‌گذارند تا نظر مشتریان را جلب کنند؛ مثلا اعلام می‌کنند برای کسانی که از طرف این سایت اقدام به عمل جراحی ‌کنند، آزمایش‌های قبل از عمل جراحی مثل آزمایش خون، ایدز، هپاتیت، سی‌تی‌اسکن برای افراد با مشکل پولیپ یا انحراف شدید بینی نیم‌بها محاسبه می‌شود.

اقساط بیش از 3‌ماه می‌خواهید؟

اما ماجرا آنجا جالب‌تر می‌شود که وقتی تماس می‌گیرید، می‌بینید آفر و اقساط خاصی هم در کار نیست و مثلا از 80میلیون تومان هزینه لیفت صورت، فقط 20میلیون تومان قسطی است و باقی هزینه باید نقد پرداخت شود که این برای مراجعانی که به‌دنبال خدمات اقساطی هستند، اصلا کار راه‌انداز نیست. بعضی از مراکز نیز نیمی از مبلغ را به‌صورت اقساط دریافت می‌کنند، اما در مدت 3ماه. اگر مشتری مدتی بیش از 3‌ماه مدنظر داشته باشد، حدود 20درصد روی مبلغ قسط کشیده می‌شود.

متصدی یک مرکز  زیبایی می‌گوید: «اقساط ما سه ماهه است و اگر مشتری اقساط 6ماهه را انتخاب کند، 20درصد روی مبلغ کشیده می‌شود؛ برخی خدمات در این مرکز وجود دارد که مشتری می‌تواند نصف آن را در اقساط 3ماهه پرداخت کند. قیمت کامپوزیت هم بسته به برند آن متفاوت است؛ در ضمن بستگی به خط لبخند مشتری هم دارد.»

بعضی از مطب‌ها و درمانگاه‌های خصوصی هم می‌گویند مشتریانی که خدمات قسطی از ما می‌خواهند، خیلی‌خیلی کم هستند و اکثر آنها کار خود را به‌صورت نقدی انجام می‌دهند.

دریافت خدمات زیبایی با امانت گذاشتن طلا

بعضی از مراکز زیبایی و مبالغ گفته‌شده در سایت یا پیج‌شان به‌روز نیست و حتما باید تماس بگیرید یا مراجعه کنید تا از تعرفه‌ها و مبلغ اقساط و پیش‌پرداخت مطلع شوید. یکی از این مراکز می‌گوید: «ما طلا هم قبول می‌کنیم؛ طلا به ارزش بدهی که به‌صورت امانت تا پایان زمان پرداخت اقساط نگه داشته می‌شود.» او توضیح می‌دهد: «مثلا اگر هزینه خدمات 30میلیون تومان و قرار باشد شما 15میلیون تومانش را اقساطی بپردازید، مقداری طلا معادل قیمت کل اقساط‌تان پیش ما نگه داشته می‌شود و در پایان وقتی تسویه کردید، طلا به شما برگردانده می‌شود. البته بابت به امانت گذاشتن طلا، با مشتری قرارداد بسته می‌شود و طلا هم در صندوق امانات بانک نگهداری می‌شود؛ نه در کلینیک. طلا توسط همکاران توزین و عیارسنجی می شود. اگر مشتری طلا امانت بگذارد، تا 70درصد از مبلغ را می‌تواند به‌صورت اقساط پرداخت کند؛ در غیراین صورت با ارائه یک فقره چک صادره می‌تواند تا سقف ۱۰میلیون تومان از کل مبلغ را قسطی پرداخت کند.» ظاهرا به‌گفته او، بازپرداخت اقساط در هر دو روش 5ماهه است.

توضیحات بارگذاری‌شده روی سایت معمولا با توضیحات ادمین صفحه یا منشی کلینیک و مطب متفاوت است. در سایت اعلام می‌کنند برخی خدمات زیبایی بدون پیش‌پرداخت و تمام‌قسط هم امکان‌پذیر است، اما بعد از تماس می‌گویند بدون پیش‌پرداخت فقط مختص خدمات درمانی است، نه زیبایی.

نارضایتی پزشکان از کلینیک‌های قسطی

ما درحالی‌که اینترنت پر است از آگهی‌های فریبنده و پرزرق و برق خدمات زیبایی قسطی، بعضی از پزشکان فعال در کلینیک‌ها از ارائه خدمات اقساطی هیچ رضایتی ندارند و تن به آن نمی‌دهند؛ چراکه معتقدند سهم پزشک در این موضوع دیده نمی‌شود.

منشی یکی از جراحان در کلینیکی می‌گوید: «از 65میلیون تومان پول پروتز سینه فقط 15میلیون تومان به پزشک جراح می‌رسد و بقیه سهم بیمارستان می‌شود.»

او می‌گوید: «بیمار، سهم بیمارستان را قبل از جراحی باید یکجا پرداخت کند، اما 15میلیون تومان سهم جراح در 6یا 12قسط تعیین می‌شود. خب، این اصلا به سود پزشک جراح نیست و برای مشتری هم به نوعی تبلیغات فریبنده محسوب می‌شود؛ چون مشتری در سایت می‌خواند که کل یا نیمی از مبلغ جراحی را می‌تواند به‌صورت اقساط پرداخت کند، اما وقتی تماس می‌گیرد یا مراجعه می‌کند، ما به او توضیح می‌دهیم که خیر، اینطور نیست و شما باید سهم بیمارستان را یکجا بپردازید. اینجاست که مشتری متوجه می‌شود که این روش اصلا به نفعش نیست. مگر مشتری لنگ آن 20میلیون است؟ کسی که 60میلیون پول بیمارستان را دارد، قطعا سهم جراح را هم دارد که نخواهد خود را گرفتار پرداخت قسطی کند.»

یک پزشک متخصص پوست‌ومو هم با اشاره به اینکه اصلا کار قسطی انجام نمی‌دهیم و مراجعه‌کننده‌ای هم که خدمات اقساطی از ما بخواهد تا حالا نداشته‌ایم، به همشهری می‌گوید: «سایت‌هایی که نام ما را به‌عنوان پزشکانی که خدمات اقساطی ارائه می‌دهند می‌گذارند، خودسرانه اقدام به این کار می‌کنند؛ مثلا مشتری زنگ می‌زند و می‌گوید ما شماره و مشخصات مطب شما یا اسم شما را در فلان سایت دیدیم و متقاضی دریافت خدمات قسطی زیبایی هستیم؛ درحالی‌که ما با این سایت‌ها اصلا همکاری و گاهی خودمان خبر نداریم که اسم‌، مشخصات و نوع فعالیت‌مان در فلان سایت بارگذاری شده است.»

Cosmetic surgery with installmentsدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا