• یکشنبه 17 دی 1402 :: 02:10

مشاوره فردی: استاد نیمه ‌رهاکردن کارها هستم!

کارها را همیشه نیمه تمام می ذارم

نویسنده: فرزانه عطاران | ‌ مشاور

سوال: سال گذشته در کنکور، نتیجه خوبی نگرفتم. امسال رشته‌ام را عوض کردم اما باز هم خوب درس نمی‌خوانم و بعید است در کنکور سال بعد، موفق شوم. به جز درس در ورزش، یادگیری یک مهارت و … هم استاد نیمه تمام‌کردن کارها هستم. این عادت، بیچاره‌ام خواهم کرد. چه کنم؟

پاسخ: مخاطب گرامی، در ابتدای پیامک‌تان گفته‌اید که امسال رشته‌ام را عوض کردم اما باز هم خوب درس نمی‌خوانم. ای کاش درباره رشته تحصیلی خود در گذشته و رشته جدیدی که انتخاب کرده اید، اطلاعات بیشتری در اختیار ما می گذاشتید تا راهنمایی مان در حوزه تحصیلی، با دانستن جزئیات بیشتری باشد. با این حال، چند توصیه مهم به شما دارم تا از شرایطی که در آن قرار دارید، خلاص شوید.

مشکل اصلی شما، نداشتن برنامه‌ریزی است

مهم‌ترین شرط موفقیت در هرکاری داشتن ثبات قدم، انگیزه کافی و تلاش و پشتکار است. باید بدانید بدون داشتن برنامه و هدف مشخص نمی توان موفق شد و برای موفقیت انگیزه پیدا کرد. شما باید در اولین قدم، اهداف کوچکی را برای خود طراحی و خود را ملزم به اجرای آن اهداف کنید. پیشنهاد می شود برای شروع در پایان هر روز، نحوه عملکرد خود را ارزیابی و با شناسایی نقاط ضعف و قدرت خود، سعی کنید نقاط ضعف را برطرف و نقاط قوت را تقویت کنید.

تغییر رشته سخت است اما …

همچنین با توجه به تصمیمی که برای تغییر رشته گرفته اید، لازم است بدانید هر تغییری در ابتدا با سختی هایی همراه است و برای این که به رشته جدید تسلط کافی پیدا کنید، احتیاج به زمان دارید. در این باره می توانید حجم کمتری از مطالب را مطالعه کنید تا به تسلط بیشتری برسید و با بررسی تست های سال های گذشته، با نوع آن آشنا شوید. زمان خوبی تا کنکور سال بعد دارید پس مطمئن باشید که با برنامه‌ریزی مناسب و مراجعه به یک مشاور تحصیلی، می‌توانید آینده بهتری برای خودتان رقم بزنید.

کارهای نیمه تمام را تمام کنید

برای از بین بردن این خصوصیت اخلاقی که کارها را نیمه تمام رها می کنید، پیشنهاد می شود در زمان مشخصی یک کار را به اتمام برسانید سپس به سراغ بقیه کارها بروید. به طور مثال اگر کلاس ورزش (شنا) می روید، یک دوره آن را تا انتها ادامه دهید و پس از آن به فعالیت جدیدی بپردازید و در کلاس دیگری ثبت نام کنید.

افکار منفی را کنار بگذارید

در خاتمه باید گفت برای رسیدن به موفقیت، باید افکار منفی گذشته را کنار بگذارید و با تعیین هدفی مشخص، مسیری هموار را برای آینده در نظر بگیرید و بدانید افراد بسیاری با شرایط مشابه شما در اثر تلاش و پشتکار به موفقیت های چشمگیری دست یافته اند. داشتن افکار منفی درباره خودتان و تکرار مدام جملاتی همچون «نمی‌توانم خوب درس بخوانم» و «نمی‌توانم هیچ کاری را تا پایان انجام دهم»، نتیجه ای جز شکست برای تان نخواهد داشت.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا