• یکشنبه 29 بهمن 1402 :: 01:53

بزرگ‌ترین سوگیری‌های مغز انسان، سوگیری اعتماد به نفس کاذب است.

 اعتماد به نفس کاذب دشمن موفقیت

اعتمادبه‌نفس به باوری که درباره توانایی خود در یک موضوع خاص داریم، اطلاق می‌شود. به عبارت دیگر یعنی چقدر خود را در یک کار خوب ارزیابی می‌کنیم. داشتن اعتماد به نفس، لازمه پیشرفت، رشد اجتماعی، پایداری در راه رسیدن به هدف و … است. از آن طرف، اعتمادبه‌نفس کاذب یعنی بیش برآورد توانایی خود در یک موضوع. جالب است بدانید یکی از بزرگ‌ترین سوگیری‌های مغز انسان، سوگیری اعتمادبه‌نفس کاذب است. شما می‌توانید اعتماد به نفس کاذب را در دیگران به‌راحتی تشخیص دهید اما در خودتان نه. ما بسیار بیشتر از آن‌چه تصور می‌کنیم در برابر اعتماد به نفس کاذب آسیب‌پذیر هستیم؛ بنابراین باید به شناخت خوبی درباره آن دست یابیم تا نتواند مانع رسیدن ما به موفقیت و آرامش شود.

اعتماد به نفس کاذب در کمین 2 دسته از افراد

اعتمادبه‌نفس کاذب در دو حالت و برای دو دسته افراد پیش می‌آید که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

1-مبتدی‌ و تازه کارها

دسته اول، افراد مبتدی که بسیار تازه کار هستند و با دانش بسیار کم، فکر می‌کنند که بسیار بلدند. این افراد در فضای مجازی بسیار زیاد هستند. کسانی که فکر می‌کنند با دانش و مهارت اولیه توان حل مسائل را دارند. علت این نوع اعتماد به نفس کاذب، نداشتن دانش درباره پیچیدگی‌های آن موضوع است. فرد ظاهر یک کار را دیده و فکر کرده که یاد گرفته است اما در واقع جزئیات بسیاری وجود دارد که حتی از وجود آن‌ها مطلع نیست، چه برسد به آن‌که یاد داشته باشد. این نوع افراد معمولا سروصدای زیادی دارند و بیشتر از توانایی خود ادعا دارند.

2-موفق و حرفه‌ای‌ها

حالت دوم، برای افراد حرفه‌ای و موفق پیش می‌آید که باز هم توانایی خود را بیش از میزان واقعی آن برآورد می‌کنند. در واقع این‌جا فرد مشکل یا رقیب را کوچک قلمداد می‌کند و برای شکست او آمادگی کافی اتخاذ نمی‌کند. چنین فردی اگر دچار اعتماد به نفس کاذب شود، بعد از کسب و تجربه چند موفقیت، دست از تلاش، یادگیری و تمرین برداشته و خود را همه چیز تمام فرض می‌کند. در نتیجه در مواجهه با مشکلات یا رقیبی که دست کم گرفته شده، آمادگی کافی نخواهد داشت و از همین جا ضربه خواهد خورد. البته درباره بیرانوند، چون ما اطلاعات کافی درباره میزان تمرینات، تلاش و … او نداریم، نمی‌توان به خاطر یک یا حتی چند اشتباه مدعی شد که قطعا دچار اعتمادبه‌نفس کاذب شده است. اما این خطر در کمین او هست و باید بیشتر مراقب باشد که چنین احساسی به او دست ندهد.

رسیدن به اوج می تواند دقیقا شروع شکست یا سقوط باشد

رمز موفقیت، یادگیری و تمرین مستمر است و برای حفظ موفقیت هم باید با استمرار بیشتر تلاش کرد. هنگامی که به قله رسیدیم، نباید فکر کنیم که کار تمام است چراکه دقیقا نقطه شروع شکست و سقوط خواهد بود. در واقع در این حالت اعتماد به نفس کاذب، هم عرض غرور خواهد بود و غرور هم باعث کاهش «ترصد» خواهد شد؛ ترصد یعنی اطراف را پاییدن، مراقب شرایط و رقبا بودن. کاهش ترصد همیشه باعث مشکل خواهد شد و احتمال خطا و شکست را بالا می‌برد. مثلا هنگام رانندگی، اگر تمام حواس راننده جمع نباشد، احتمال بروز حادثه بسیار بالا می‌رود. معمولا هم تصادفات شدید را افرادی تجربه می‌کنند که خود را راننده بسیار خوبی می‌دانند چون میزان توجه و ترصد کم می‌شود، خود را مستثنی از قوانین می‌دانندو در نتیجه حادثه تلخ و شکست برای‌شان اتفاق می‌افتد.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا