• سه‌شنبه 15 خرداد 1403 :: 01:06

دلیل عجیب یک زن برای طلاق بعد از ۳۰ سال چون که دیگر تحمل شوهر خسیس را نداشته در شبکه‌های اجتماعی پربازدید شد؛ با این شوهرها چه کنیم؟

با شوهر خسیس چه کنیم؟

نویسنده : دکتر محمد ثوابی | ‌ متخصص روان‌شناسی و استاد دانشگاه

یکی از مسائل و رنجش‌هایی که در زندگی‌مشترک برای برخی از زوجین به وجود می‌آید، خسیس بودن شوهر است. این روزها در آستانه سال جدید که بازار خریدهای نوروزی داغ می‌شود، فراوانی این مشکل بیشتر هم می‌شود. همچنین خبر دلیل عجیب یک زن برای طلاق بعد از 30 سال هم در شبکه‌های اجتماعی پربازدید شد. ناهید که متقاضی طلاق است، می‌گوید چون شوهرش خسیس است و سال‌ها او را اذیت کرده‌، درخواست طلاق داده‌است. او ادامه می دهد: «شوهرم به‌شدت مرد خسیسی است… ما 20 سال است که طلاق عاطفی گرفتیم. من در زندگی با سیاوش سختی زیادی کشیدم و دیگر نمی‌توانم این وضعیت را تحمل کنم…»(منبع خبر: اعتمادآنلاین). در ادامه از راهکارهای مدیریت خساست شوهرها در زندگی مشترک خواهیم گفت.

آسیب‌های خسیس‌بودن شوهرها

در برخی خانواده‌ها، خسیس‌بودن همسر امکان تجربه یک زندگی مشترک آرام بخش‌را کاهش خواهد داد. خساست در صورتی که بسیار افراطی باشد، می‌تواند در زندگی ‌مشترک مشکلات زیادی را ایجاد کرده و زندگی را دچار اختلال و حتی از هم پاشیدگی کند. نقطه مقابل خساست، سخاوتمندی و گشاده‌دستی است. خساست بر خلاف سخاوتمندی و گشاده‌دستی، مانع از لذت بردن از داشته‌های فرد می‌شود. سخاوت یکی از مهارت‌های زندگی و ویژگی‌های مثبت روانی و رفتاری است که تقریبا در همه افراد با اندکی تفاوت در میزان آن، وجود دارد. اما در برخی افراد این ویژگی رفتاری اجازه یا فرصت بروز و ظهور پیدا نمی‌کند و همین ناتوانی، آن‌ها را به فردی خسیس تبدیل می‌کند.

راهکارهای روان‌شناختی زندگی با شوهرهای خسیس

اگر بین شما و همسرتان رابطه عاطفی وجود دارد و در دیگر امور زندگی با هم تفاهم دارید و فقط خساست او شما را آزار می‌دهد، باید توجه داشته باشید چند راهکار روان شناختی برای مدیریت رابطه و کنار آمدن با شوهر خسیس وجود دارد.

1-پذیرش خساست همسر | در ابتدا باید بپذیریم خساست همسر یک مشکل روان‌شناختی است و ریشه در ناامنی درونی او دارد. هر فردی در زندگی به هویتی برای خود نیاز دارد. برای بعضی از افراد پول و دارایی تکیه‌گاه هویتی به حساب می‌آید و چنان‌چه آن را از دست بدهند، دچار احساس ناامنی و اضطراب خواهند شد. به همین دلیل خرج کردن پول برای آن‌ها به معنای از دست دادن هویت است. این اشخاص با جمع کردن و حفظ افراطی و بیمارگونه پول در اصل سعی دارند امنیت و آرامش روانی خود را حفظ کنند. زیر سوال بردن این موضوع و عدم پذیرش، ناامنی او را تشدید می‌کند و به تشدید خساست و مشکلات زوجین منجر می‌شود. بدانیم پذیرش به معنای تاییدکردن رفتار و خساسات شوهر نیست. پذیرش یعنی این که ما شخصیت همسرمان را در مجموع بتوانیم از رفتارهای او جدا کنیم و شخصیت او را بپذیریم. مثلا یکی از رفتارهای همسرم خساست است ولی بسیاری از رفتارهای دیگر او هستند که شخصیت او را می‌سازد و من بتوانیم همه رفتارها(مثل تلاش، پشتکار و صبر و …) او را در نظر بگیرم، نه صرفا یک رفتار او مانند خساست که البته اشتباه است.

2- امید به تغییر تدریجی | باید در کنار شوهر خسیس باشیم و به تدریج انتظار تغییر این رفتار در او را داشته باشیم. نباید شوهر خسیس را سرزنش، مسخره یا بیش از حد تحقیر کنیم بلکه باید این خصلت را در او درک کرده تا با کمک هم به تدریج بر مشکل غلبه کنیم.

3- بیان احساس وخواسته خود| احساسات و خواسته‌های خود را در رابطه با همسر بیان کنید. زمانی که از رفتار همسرتان غمگین و عصبانی می‌شوید، ناراحتی‌تان را ابراز کنید، البته نه با دعوا و جنجال بلکه به او توضیح دهید که از رفتارهای او ناراحت می‌شوید و خجالت می‌کشید. این توضیح و ابراز ناراحتی ما به شکل منطقی، تلنگری برای تجدیدنظر در رفتارهای نامناسب اوست.

4 – تمرکز بر نقاط مثبت | گاهی لازم است جنبه‌های مثبت خساست را هم ببینید. مثلا یک فرد خسیس، معمولا فردی مقتصد و آینده‌نگر است و چه بسا این موضوع توانسته به رشد خانواده در قسمت‌های خاصی کمک کند. همچنین در زمان‌هایی همسرتان خساست ندارد و دست‌ودل باز و با سخاوت بوده است. تمرکز و یادآوری آن زمان‌ها می‌تواند زمینه‌ساز تغییر رفتار و افزایش سخاوتمندی همسر باشد. باتمرکز بر نقاط مثبت این موضوع می‌توانیم با همسر خود بیشتر سازگار شویم و به‌تدریج تغییر ایجاد کنیم.
5- مشورت برای خریدها | پیش از خرید هر وسیله‌ای برای منزل با همسرتان مشورت کنید. با وجود اختلاف نظر، مشورت کردن ضروری است تا پس از خرید با لجبازی او روبه‌رو نشویم. به این ترتیب، مانع از بروز جنجال می‌شویم.

6- مشارکت در مسائل مالی | تلاش کنید در مدیریت مسائل منزل و خرج کردن و پس انداز کردن با همسر خود مشارکت داشته باشید تا به آرامی و قدم به قدم بتوانید در این خصوصیت همسر خود تاثیر مثبتی بگذارید. همچنین درحوزه مسائل خانواده ومسائل اقتصادی با کمک یکدیگر برنامه‌ریزی کنید.

7- کمک‌گرفتن از مشاور قبل از طلاق عاطفی | اگر این رفتار شوهرتان به‌شدت شما را آزار می‌دهد، قبل از رسیدن به مرحله طلاق عاطفی ضروری است برای درمان این موضوع جلسات زوج‌درمانی را با مشاور متخصص شروع کنید.

How to treat facial puffiness?دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا